Zadzwoń do nas: (56) 462-22-65 | 609 003 979

W "Sobieskim" dajemy Uczniom korzenie i skrzydła

Odszedł Roman Bratny - Absolwent "Sobieskiego"

Odszedł Roman Bratny - Absolwent "Sobieskiego"

W wieku 96 lat zmarł wybitny polski poeta i prozaik, a także scenarzysta filmowy Roman Bratny - Absolwent "Sobieskiego" sprzed II wojny światowej.

                                                                                                         Spoczywaj w pokoju

Roman Bratny znajduje się na naszej liście "Diamentów Sobieskiego". Poniżej krótka notka biograficzna pochodząca właśnie z tej listy.

Roman Bratny – właściwie Roman Mularczyk – ur. 1921 urodził się w Krakowie. Jego ojciec wywodził się z rodziny chłopskiej, był zawodowym oficerem. Rodzina przyszłego pisarza często zmieniała miejsce zamieszkania. Z Krakowa przeniosła się do Ostrowii Mazowieckiej, potem osiadła w Garwolinie, w Grudziądzu, gdzie Roman zdał maturę oraz    w Warszawie. W 1939 r. Bratny zamieszkał wraz z matką pianistką, która utrzymywała się z udzielania lekcji muzyki i młodszym bratem w pobliskim Konstancinie. Sam również zaczął udzielać korepetycji. Ojciec pisarza brał udział w kampanii wrześniowej, był dowódcą 2 Pułku Strzelców Konnych, w okresie okupacji pełnił funkcję szefa podokręgu kieleckiego AK. Przyszły pisarz działał w warszawskiej konspiracji i tam nosił pseudonim „Bratny”. W 1942 r. ukończył kurs podchorążych Armii Krajowej. W 1943 r. założył podziemne pismo kulturalne młodych twórców „Dźwigary”, gdzie debiutował jako publicysta. Rok później (1944) opublikował swój debiutancki tomik wierszy pt. Pogarda. Brał udział w powstaniu warszawskim. Po kapitulacji Warszawy przebywał w obozie Lamsdorf, potem w Sandbostel i Lubeki. W 1945 r., po wyzwoleniu obozu przez aliantów wyjechał do Paryża. Po powrocie do Warszawy rozpoczął studia na Akademii Nauk Politycznych. W tym czasie był redaktorem czasopisma „Pokolenie” i współredaktorem „Nurtu”, „Odrodzenia” i „Głosu Nieborowa”. W 1949 r. wyjechał do Szczecina, gdzie został kierownikiem literackim Teatru Polskiego. W latach 1963–71 był współredaktorem czasopisma „Kultura”. W 1974 r. objął funkcję kierownika literackiego Teatru Powszechnego w Warszawie.

W swej twórczości Bratny podejmował tematy dotyczące powojennych losów pokolenia AK (powieści Kolumbowie. Rocznik 20, 1957; Szczęśliwi torturowani, 1959; Losy, 1973; Miłowanie kata, 1986), a także współczesnych mu wydarzeń z czasów PRL (opowiadania i powieści). Wiele jego utworów doczekało się ekranizacji filmowych. Można wymienić tu filmy J. Passendorfera Powrót (1960, oparty na powieści Szczęśliwi torturowani) oraz Zerwany most (1963,według powieści Śniegi płyną), filmy Życie raz jeszcze (1967) oraz Kolumbowie (1970) w reżyserii J. Morgensterna, dziesięcioodcinkowy serial Ile jest życia w reżyserii Z. Kuźmińskiego (emitowany w telewizji w 1975 r.). Bratny wydał także tomy poezji, m.in. Losy, W karty z historią, 15 batalionów (1948), Człowieku, żyć będziesz (1951). Publikował szkice publicystyczne i wspomnienia (Pamiętnik moich książek, 1978–83).

recenzja:

Roman Bratny, Kolumbowie. Rocznik 20 (2008): „Kolumbowie” to pierwsza powojenna książka opowiadająca o młodych akowcach i ich codziennym życiu, ale także o tym, jak szli na śmierć podczas Powstania Warszawskiego. O dwudziestolatkach zmuszonych do podejmowania trudnych, nierzadko tragicznych decyzji. I angażujących się nierówną walkę z Niemcami – początkowo spontanicznie, później w sposób zorganizowany. Kultowa powieść, która dała nazwę całemu pokoleniu Polaków urodzonych koło roku 1920.

 

 

 

Bądź na bieżąco, śledź nasze profile:

Kontakt z nami

II Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Jana III Sobieskiego
w Grudziądzu

ul. Marcinkowskiego 10
86-300 Grudziądz

tel./fax (0-56) 462-22-65
tel. 609 003 979
dyrektor@lo2.grudziadz.pl

O naszym liceum

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego – publiczna szkoła średnia w Grudziądzu, liceum ogólnokształcące powstałe z przekształcenia dawnego Państwowego Gimnazjum Klasycznego im. Króla Jana III Sobieskiego.