W "Sobieskim" dajemy Uczniom korzenie i skrzydła

Wielkie Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"

 

 „Pierwszym cudem (…) było, rzecz prosta, wskrzeszenie państwa polskiego. Drugim cudem było odparcie bolszewików w roku 1920” – cytat z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

W związku z obchodami 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 6 września uczniowie klasy III b z nauczycielką języka polskiego Katarzyną Bartos włączyli się w akcję Wielkiego Narodowego Czytania. W tym roku prezentowali fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Na miejsce tego wydarzenia wybrali szkolną bibliotekę, gdzie Pani Sylwia Mówka przygotowała okolicznościową wystawkę książek pisarza. Spotkanie z lekturą miało otwarty charakter. Mógł przyjść każdy zainteresowany.

Wcześniej, młodzież pod kierunkiem swojej polonistki wybrała z powieści Żeromskiego 24 fragmenty, które miały przybliżyć problematykę utworu. Każdy fragment  podczas „Wielkiego Czytania” został omówiony w kontekście całego utworu literackiego. Prowadząca zajęcia przedstawiła sylwetkę autora. Zwróciła uwagę na patriotyzm pisarza i jego zaangażowanie w tematykę dotyczącą odbudowy Polski. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że patriotyzm nie jest łatwą postawą, o czym świadczy dojrzewanie głównego bohatera „Przedwiośnia” – Cezarego Baryki do świadomości bycia Polakiem. Omówiła kwestię jednoznacznie negatywnego stosunku Żeromskiego do komunizmu i rewolucji bolszewickiej. Jako ciekawostkę dodała, że autor pisał o tym również, będąc korespondentem wojennym w 1920 roku, w swoim szkicu reportażowym pt. „Na probostwie w Wyszkowie”, który nigdy w okresie PRL nie był drukowany. /K.Bartos/

Bądź na bieżąco, śledź nasze profile:

Kontakt z nami

II Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Jana III Sobieskiego
w Grudziądzu

ul. Marcinkowskiego 10
86-300 Grudziądz

tel./fax (0-56) 462-22-65
tel. 609 003 979
dyrektor@lo2.grudziadz.pl

O naszym liceum

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego – publiczna szkoła średnia w Grudziądzu, liceum ogólnokształcące powstałe z przekształcenia dawnego Państwowego Gimnazjum Klasycznego im. Króla Jana III Sobieskiego.