Złota tarcza Perspektywy 2021W "Sobieskim" dajemy Uczniom korzenie i skrzydła

Wymiana polsko - niemiecka

Wymiana polsko – niemiecka między szkołami miast partnerskich

25 lat wymiany między II LO w Grudziądzu i Evangelisch Stiftisches Gymnasium w Gütersloh - 1991 - 2016

Monika Niedzielska 

Wymiana ze szkoła partnerską odbędzie się w tym roku 25 raz. Początek wymiany to rok 1991, kiedy to ówczesna nauczycielka języka niemieckiego, Renata Rybarczyk, nawiązała kontakt z Panem Willim Pohlem, nauczycielem gimnazjum w Gütersloh. Od tego czasu co roku młodzież naszej szkoły jedzie do kolegów ze szkoły partnerskiej, a potem odbywa się rewizyta grupy niemieckiej w Grudziądzu. Co roku w wymianie bierze udział ok. 16-30 osób, a więc w ciągu tych 25 lat już całkiem spora ilość młodych ludzi odwiedziła naszą szkołę partnerską oraz Gütersloh.

Celem wizyty młodzieży polskiej w Gütersloh jest wzajemne zacieśnianie kontaktów polsko- niemieckich, poznanie zwyczajów, życia codziennego, systemu szkolnictwa, zabytków i historii kraju sąsiedniego. Ważnym aspektem tej wymiany jest oczywiście możliwość doskonalenia języka niemieckiego, ponieważ językiem komunikacji jest tenże język niemiecki. Wymiana to dla uczniów naszej szkoły znakomita okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności językowe i je pogłębić.      

Moim zdaniem każda wizyta grupy polskiej w Gütersloh  była  udana. Koordynator ze strony niemieckiej Pan Willi Pohl przygotował  za każdym razem bardzo ciekawy program pobytu, w czym mieli swój udział również uczniowie niemieccy i ich rodzice. Młodzież polska uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych w szkole partnerskiej i miała okazje zapoznać się bliżej z systemem szkolnictwa niemieckiego, jakże różnym od polskiego.

Uczniowie zwiedzili też wiele ciekawych miejsc. Oprócz Gütersloh mieli możliwość poznać w czasie wspólnych wycieczek : Kolonię, Essen, Osnabrück, Paderborn, Bremę, Hanower, Münster.  Zapoznali się  z historią tych miast, zwiedzili Katedrę Kolońską, Stare Miasto w Kolonii,  Paderborn, Münster i Osnabrücku oraz  Muzeum Zagłębia Ruhry w Essen. W 2000 roku zwiedziliśmy też wielką wystawę EXPO 2000 w Hanowerze. Jak później powiedzieli uczniowie, możliwość zobaczenia tych ciekawych historycznie i architektonicznie miast było ważnym punktem wymiany.

Uczniowie również mieli swój wkład w przygotowanie wymiany. Gościli oni u siebie w domach kolegów z Polski, popołudniami i wieczorami zajmowali się nimi, zabierając ich do klubów młodzieżowych, do kina. Pokazali im swoją szkołę, wspólnie uczęszczali na zajęcia lekcyjne. Młodzież polska, mieszkając w rodzinach niemieckich miała przede wszystkim możliwość poznania życia codziennego, zwyczajów panujących w domach niemieckich, sposobu spędzania czasu wolnego przez swoich rówieśników z kraju sąsiedniego.

Staramy się, aby coroczna wizyta grupy niemieckiej była udana, poprzez przygotowanie  ciekawego programu pobytu i organizację wymiany  przy współudziale dyrekcji naszej szkoły, uczniów i ich rodziców.

Młodzież niemiecka miała dotychczas okazję zwiedzić Gdańsk, Malbork i ich najsławniejsze zabytki. Podczas pobytu w Polsce niemieccy uczniowie zwiedzili również  w ciągu tych 25 lat Warszawę, Kraków, Oświęcim, Poznań, Wrocław, Sztutowo, Szymbark oraz zamek krzyżacki w Malborku, który zrobił na nich ogromne wrażenie. Grupa niemiecka  co roku zwiedzała wraz z polskimi kolegami starówkę grudziądzką, zapoznawała się z jej historią oraz z historią Grudziądza.

Uczniowie polscy zapoznali swoich kolegów z życiem codziennym w Polsce, ze szkołą i z zajęciami, jakie odbywają się w szkole. Dla młodzieży niemieckiej wymiana jest okazją do  poznania zwyczajów, zabytków i historii Polski, a dla obu grup okazją do nawiązania przyjaźni z rówieśnikami z kraju sąsiedniego, przełamywania stereotypów i barier.

Od wielu lat nauczyciele obydwu szkół organizują również wymianę nauczycieli. Nie odbywa  się ona regularnie, lecz w odstępach kilkuletnich. W 2014 roku przedstawiciele II LO odwiedzili Gütersloh czwarty raz, a  również delegacja szkoły partnerskiej gościła u nas już czterokrotnie.  Obecna wizyta jest już piątą z kolei. Wizyty te są okazją dla szerszego grona nauczycieli z obu szkół do zapoznania się z systemami szkolnictwa w kraju sąsiednim.

Należy  podkreślić, iż wymiana młodzieży między naszymi szkołami przetrwała tyle lat dzięki ogromnemu zaangażowaniu pana Willego Pohla. Jest on wielkim orędownikiem naszej współpracy i to z jego inicjatywy od 25 lat młodzież niemiecka tak chętnie przyjeżdża do naszego miasta i kraju.

Z polskiej strony organizacją wymiany zajmowały się kolejno Panie: Renata Rybarczyk, Danuta Nogal i Monika Niedzielska przy współpracy Panów: Tomasza Sikorskiego i Rafała Rafalskiego.

W tym roku podziękowaliśmy Panu Willemu Pohlowi za wiele lat współpracy. Pan Willi przechodzi na emeryturę.

Monika Niedzielska

Bądź na bieżąco, śledź nasze profile:

Kontakt z nami

II Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Jana III Sobieskiego
w Grudziądzu

ul. Marcinkowskiego 10
86-300 Grudziądz

tel./fax (0-56) 462-22-65
tel. 609 003 979
dyrektor@lo2.grudziadz.pl

O naszym liceum

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego – publiczna szkoła średnia w Grudziądzu, liceum ogólnokształcące powstałe z przekształcenia dawnego Państwowego Gimnazjum Klasycznego im. Króla Jana III Sobieskiego.