W "Sobieskim" dajemy Uczniom korzenie i skrzydła

Wymiana polsko - niemiecka

31 lat wymiany między II LO w Grudziądzu i Evangelisch Stiftisches Gymnasium w Gütersloh

 

Wymiana ze szkoła partnerską odbyła się w tym roku 30 raz. Początek wymiany to rok 1991, kiedy to ówczesna nauczycielka języka niemieckiego nawiązała kontakt z panem Willim Pohlem, nauczycielem gimnazjum w Gütersloh. Od tego czasu co roku młodzież naszej szkoły odwiedza kolegów ze szkoły partnerskiej, a potem odbywa się rewizyta grupy niemieckiej
w Grudziądzu. Co roku w wymianie bierze udział ok. 16-18 osób lub więcej, a więc w ciągu tych 31 lat już całkiem spora ilość młodych ludzi odwiedziła naszą szkołę partnerską
w Gütersloh.

Celem wizyty młodzieży polskiej w Gütersloh jest wzajemne zacieśnianie kontaktów polsko - niemieckich, poznanie zwyczajów, życia codziennego, systemu szkolnictwa, zabytków i historii kraju sąsiedniego. Ważnym aspektem tej wymiany jest oczywiście możliwość doskonalenia języka niemieckiego, ponieważ językiem komunikacji jest tenże język niemiecki. Wymiana to dla uczniów naszej szkoły znakomita okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności językowe i je pogłębić.

Moim zdaniem każda wizyta grupy polskiej w Gütersloh była udana. Koordynatorzy ze strony niemieckiej: Willi Pohl, Carolin Ogoniak i Dominik Boucsein przygotowywali za każdym razem bardzo ciekawy program pobytu, w czym mieli swój udział również uczniowie niemieccy i ich rodzice. Młodzież polska uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych w szkole partnerskiej i miała okazję zapoznać się bliżej z systemem szkolnictwa niemieckiego, jakże różnym od polskiego.

Uczniowie zwiedzili też wiele ciekawych miejsc. Oprócz Gütersloh mieli możliwość poznać w czasie wspólnych wycieczek: Kolonię, Essen, Osnabrück, Paderborn, Bremę, Hanower, Münster, Dortmund, Dusseldorf. Zapoznali się z historią tych miast, zwiedzili Katedrę Kolońską, Stare Miasto w Kolonii, Paderborn, Nixdorf - Museum, Münster
i Osnabrück, stadion Borussi Dortmund i Muzeum Piłki Nożnej oraz Muzeum Zagłębia Ruhry w Essen. W 2000 roku zwiedziliśmy też wielką wystawę EXPO 2000 w Hanowerze. Jak później powiedzieli uczniowie, możliwość zobaczenia tych ciekawych historycznie i architektonicznie miast było ważnym punktem wymiany.

Uczniowie również mieli swój wkład w przygotowanie wymiany. Gościli oni u siebie w domach kolegów z Polski, popołudniami i wieczorami zajmowali się nimi, zabierając ich do klubów młodzieżowych, do kina. Pokazali im swoją szkołę, wspólnie uczęszczali na zajęcia lekcyjne. Młodzież polska, mieszkając w rodzinach niemieckich miała przede wszystkim możliwość poznania życia codziennego, zwyczajów panujących w domach niemieckich, sposobu spędzania czasu wolnego przez swoich rówieśników z kraju sąsiedniego.

Staramy się, aby coroczna wizyta grupy niemieckiej była udana, poprzez przygotowanie ciekawego programu pobytu i organizację wymiany przy współudziale dyrekcji naszej szkoły, uczniów i ich rodziców.

Młodzież niemiecka miała dotychczas okazję zwiedzić Gdańsk, Malbork i ich najsławniejsze zabytki. Podczas pobytu w Polsce niemieccy uczniowie zwiedzili również
w ciągu tych 31 lat Warszawę, Kraków, Oświęcim, Poznań, Wrocław, Sztutowo, Szymbark oraz zamek krzyżacki w Malborku, który wywiera za każdym razem na nich ogromne wrażenie. Grupa niemiecka co roku zwiedzała wraz z polskimi kolegami starówkę grudziądzką, zapoznawała się z jej historią oraz z historią Grudziądza.

Uczniowie polscy zapoznali swoich kolegów z życiem codziennym w Polsce, ze szkołą i z zajęciami, jakie odbywają się w szkole. Dla młodzieży niemieckiej wymiana jest okazją do poznania zwyczajów, zabytków i historii Polski, a dla obu grup okazją do nawiązania przyjaźni z rówieśnikami z kraju sąsiedniego, przełamywania stereotypów i barier.

Od wielu lat nauczyciele obydwu szkół organizują również wymianę nauczycieli. Nie odbywa się ona regularnie, lecz w odstępach kilkuletnich. W 2014 roku przedstawiciele II LO odwiedzili Gütersloh czwarty raz, a delegacja szkoły partnerskiej gościła u nas już pięciokrotnie. Ostatnia wizyta naszych kolegów z Niemiec miała miejsce w roku 2015. Wizyty te są okazją dla szerszego grona nauczycieli z obu szkół do zapoznania się z systemami szkolnictwa w kraju sąsiednim.

Należy podkreślić, iż wymiana młodzieży między naszymi szkołami przetrwała tyle lat dzięki ogromnemu zaangażowaniu pana Willego Pohla. Był on wielkim orędownikiem naszej współpracy i to z jego inicjatywy od 31 lat młodzież niemiecka tak chętnie przyjeżdża do naszego miasta i kraju.

 

Monika Niedzielska

 

Grudziądz, 2022

Bądź na bieżąco, śledź nasze profile:

Kontakt z nami

II Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Jana III Sobieskiego
w Grudziądzu

ul. Marcinkowskiego 10
86-300 Grudziądz

tel./fax (0-56) 462-22-65
tel. 609 003 979
dyrektor@lo2.grudziadz.pl

O naszym liceum

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego – publiczna szkoła średnia w Grudziądzu, liceum ogólnokształcące powstałe z przekształcenia dawnego Państwowego Gimnazjum Klasycznego im. Króla Jana III Sobieskiego.