Superksiężyc - trochę wiedzy

A może jakieś ciekawe zdjęcia???

W godzinach popołudniowych 14 listopada 2016r. będziemy mogli zobaczyć na niebie zjawisko zwane Superksiężycem. Gdzie i jak go oglądać? Koniecznie skorzystajcie z tej okazji i wyjdźcie na spacer lub chociaż na balkon i skierujcie swoje oczy ku niebu. Będzie można zobaczyć na nim bowiem naszego naturalnego satelitę, którego tej nocy będzie wyjątkowo trudno nie zauważyć, ponieważ nie dość, że będzie on w pełni, to jeszcze w swoim perygeum, a więc podczas ruchu wokół naszej planety po swojej eliptycznej orbicie znajdzie się najbliżej Ziemi.

14 listopada Księżyc będzie w odległości 356 536 km od Ziemi. Orbita Księżyca nie jest idealnie okrągła. Przypomina elipsę, dlatego raz jest dalej, a raz bliżej Ziemi. Ale aby superksiężyc był w pełni, musi się jeszcze odpowiednio ustawić Ziemia i Słońce. Takie zjawisko po raz ostatni miało miejsce w 1948 r.

Kiedy będzie rekordowa pełnia? W Polsce superksiężyc będzie można oglądać w poniedziałek, 14 listopada, od 15.30. Najszybciej będę mogli obserwować go mieszkańcy Suwałk. Wraz z upływem czasu superksiężyc będzie widoczny z bardziej na zachód wysuniętych miejscach Polski.

Superksiężyc to zjawisko, gdy ziemski satelita znajduje się w linii prostej ze Słońcem i Ziemią. Nazwę taką w 1979 roku wprowadził astrolog Richard Noll.  Superksiężyc,  superpełnia, największa pełnia księżyca, wilczy Księżyc – zjawisko to ma mnóstwo nazw, ale jeden wspólny mianownik: to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wyjątkowy i ogromny księżyc w całej okazałości. Co więcej nadchodząca 14 listopada ogromna pełnia Księżyca będzie największą pełnią w 2016 roku, a także – jak podają naukowcy – największą od początku w XXI wieku. To właśnie wtedy będziemy mogli zaobserwować na niebie superksiężyc.

A może będzie taki?