Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w II LO

Narodowe Czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Grudziądzu.

W tym roku dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania na lekturę Narodowego Czytania 2017. Finał tegorocznej edycji odbył się w sobotę -   2 września 2017 r. W Sobieskim, z powodu późniejszego rozpoczęcia roku szkolnego, termin wydarzenia Uczniowie z klasy III b z nauczycielką języka polskiego Panią Katarzyną Bartos przesunęli na wtorek - 5 września. Młodzież wybierała do czytania sceny z lektury już w czerwcu. Klasowe czytanie odbyło się w sali gościnnej szkolnej biblioteki.
      Bardzo cieszy fakt, że w spotkaniu z lekturą wzięli udział prawie wszyscy Uczniowie maturalnej klasy III b. Katarzyna Bartos wprowadziła w atmosferę epoki Młodej Polski i omówiła genezę utworu Stanisława Wyspiańskiego. Po lekturze każdej wybranej sceny rozmawialiśmy na temat jej idei, ocenialiśmy postawy bohaterów i zastanawialiśmy się nad fenomenem polskiego dramatu narodowego. Młodzież zwracała uwagę na kwestię ponadczasowości tego dzieła literackiego. Niejednemu brzmią jeszcze "skrzydlate słowa" z Wesela: " Cóż tam, panie, w polityce? ...Co się w duszy komu gra?...Miałeś, chamie, złoty róg...Wyście sobie, a my sobie. Każden sobie rzepkę skrobie".

Katarzyna Bartos

zdj. Sylwia Mówka