Jedyne takie... zaćmienie Księżyca w XXI wieku

Księżyc w lipcu przyciągnie uwagę. Już 27 lipca będziemy świadkami niezwykłego wydarzenia - całkowitego zaćmienia Księżyca. W tę noc warto zarezerwować sobie trochę czasu na obserwację nocnego nieba.
Całkowite zaćmienie Księżyca 27 lipca – jak oglądać?
Zaćmienie Księżyca wypadające 27 lipca 2018 roku jest idealną okazją do tego, aby oglądać nocne niebo. Zjawisko będzie doskonale widoczne z Polski, w bardzo dobrym dla nas czasie – w piątek od godziny 21:30. Aby podziwiać znikający księżyc, nie będziemy musieli zarywać nocy.
Gdzie je oglądać? Należy wybrać miejsce, z którego nic nie zasłoni nam widoku na południowo-wschodni horyzont.
Dlaczego warto zobaczyć to akurat to zaćmienie Księżyca?
Tegoroczne zaćmienie księżyca zbiega się z tzw. apogeum, czyli momentem, kiedy Księżyc jest położony najdalej od Ziemi. Oznacza to, że lipcowe zaćmienie księżyca będzie wyjątkowo długie i potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund – jest to maksymalny czas trwania tego zjawiska. Oznacza to, że tegoroczne zaćmienie Księżyca będzie to najdłuższym zaćmieniem w XXI wieku. Kolejne takie wydarzenie będzie miało miejsce już nie za naszego życia, dopiero w 2123 roku.
Dla przypomnienia - zaćmienie Księżyca oglądane jest oczywiście w fazie pełni ziemskiego satelity.

Oglądajcie!!!