Zadzwoń do nas: (56) 462-22-65 | 609 003 979

W "Sobieskim" dajemy Uczniom korzenie i skrzydła

Już tradycyjnie Narodowe Czytanie w II LO

Już tradycyjnie Narodowe Czytanie w II LO

 „Nowelistyka nieraz służyła ilustrowaniu programu społecznego (…) Ale równocześnie rozmiar nowelistyczny skłaniał do większej staranności obróbki artystycznej niż ta, która obowiązywała w produkcji powieściowej” – Henryk Markiewicz Nowelistyka przełomu

W dniu 6 września 2019 r. uczniowie klasy III c z nauczycielką języka polskiego Katarzyną Bartos włączyli się w akcję Narodowego Czytania. W tym roku prezentowali fragmenty nowel Elizy Orzeszkowej Dobra pani, Marii Konopnickiej Dym, Bolesława Prusa Katarynka, Henryka Sienkiewicza Sachem i Stefana Żeromskiego Rozdziobią nas kruki, wrony….

Jak co roku, impreza odbyła się we współpracy z bibliotekarką panią Sylwią Mówką, ale nie w szkolnej bibliotece, lecz w plenerze. W związku z tym spotkanie z lekturami miało charakter wyjątkowo otwarty.

Wcześniej, młodzież pod kierunkiem swojej polonistki wybrała z nowel reprezentatywne fragmenty, które miały przybliżyć problematykę utworów. Każdy czytany utwór  podczas „Wielkiego Czytania” został omówiony w kontekście idei utworu literackiego, odwołania do realiów epoki i uniwersalności przesłania.

<Katarzyna Bartos>

I jeszcze jedna grupa słuchała nowel... .

W sobotę 7. września w ogrodzie Biblioteki Miejskiej odbyła się ósma edycja Narodowego Czytania. Uczniowie kl. I a wraz z wychowawcą uczestniczyli w tym wydarzeniu. Goście mieli możliwość wysłuchania noweli "Katarynka" B. Prusa w wykonaniu Grudziądzkiej Grupy Literackiej Kwadryga. Występ poprzedzony był wstępem o realiach epoki i rozwoju nowelistyki polskiej. Miło było przenieść się w tak odległe czasy słuchając nagrania dźwięków katarynki. Następnie wystąpiła absolwentka naszej szkoły Kinga Grablis   przeczytała utwór B. Schulza "Mój ojciec wstępuje do strażaków".  Kolejny  tekst przeczytał p. Krzysztof Rotnicki, również Sobieszczak. Wysłuchano fragmentu utworu H. Rzewuskiego. Dzięki Narodowemu Czytaniu nasi uczniowie zapoznali się z ponadczasowymi arcydziełami literatury polskiej, a wiedzę zdobytą podczas uroczystości z pewnością wykorzystają nie tylko na lekcjach języka polskiego.         <Małgorzata Kwiatkowska>

 

 

              

 

 

Bądź na bieżąco, śledź nasze profile:

Kontakt z nami

II Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Jana III Sobieskiego
w Grudziądzu

ul. Marcinkowskiego 10
86-300 Grudziądz

tel./fax (0-56) 462-22-65
tel. 609 003 979
dyrektor@lo2.grudziadz.pl

O naszym liceum

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego – publiczna szkoła średnia w Grudziądzu, liceum ogólnokształcące powstałe z przekształcenia dawnego Państwowego Gimnazjum Klasycznego im. Króla Jana III Sobieskiego.