Spotkanie z twórczością Olgi Tokarczuk

Gdy dowiedzieliśmy się, że Komitet Noblowski ogłosił informację o przyznaniu Oldze Tokarczuk nagrody w dziedzinie literatury za rok 2018, postanowiliśmy, pod wpływem inspiracji pani profesor Katarzyny Bartos, zrealizować projekt zajęć dotyczący twórczości polskiej pisarki.

Olga Tokarczuk (Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta)

Przygotowania trwały dosyć długo. Każdy z nasz wybrał jeden utwór autorki, aby go zaprezentować. Byliśmy zaskoczeni, jak trudno było nam dotrzeć do niektórych dzieł wyróżnionej artystki. Komitet Noblowski, ogłaszając nominację, zwrócił szczególną uwagę na „wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Każdy z nas, pracując nad swoją prezentacją, starał się dostrzec walory i wyjątkowość prowadzenia narracji przez Olgę Tokarczuk. Przygotowaliśmy analizę i interpretację, wykorzystaliśmy opinię badaczy literatury i recenzje krytyków literackich. O stronę merytoryczną projektu dbała nasza polonistka, sprawami organizacyjnymi zajmowała się Zuzanna Skowron, a oprawę medialną zapewniła Julia Zawacka.

Na zajęcia zaprosiliśmy chętnych w poniedziałek – 9 grudnia 2019 r. do sali nr 26. Byliśmy niezwykle podekscytowani, bowiem nasze spotkanie z twórczością Olgi Tokarczuk odbyło się w przeddzień odebrania przez pisarkę Literackiej Nagrody Nobla. Z dużym zaangażowaniem zaprezentowaliśmy efekty swojej pracy, czytaliśmy wybrane przez siebie fragmenty szesnastu utworów pisarki i zadbaliśmy o przyjemną atmosferę podczas spotkania. Na gości czekała gorąca malinowa herbata. Zaprezentowaliśmy też wystawkę książek Noblistki znajdujących się w szkolnej bibliotece.

Projekt przygotowaliśmy w ramach zajęć poziomu rozszerzonego z języka polskiego klas II w następującym składzie (oprócz już wymienionych osób, w kolejności alfabetycznej): Marta Aniszewska, Patrycja Brzymińska, Mateusz Czekaliński, Agata Gronek, Patrycja Kaczmarska, Wiktoria Leśnik, Filip Lewandowski, Zuzanna Mirota, Jan Piwowarski, Olga Słomińska, Wiktoria Smykowska, Milena Szafran, Kacper Szmelkowski, Patrycja Wszołek i Piotr Zimmermann.

<Uczniowie realizujący zajęcia na poziomie rozszerzonym  z języka polskiego klas II>