Historia sztuki pod rękę z historią filmu, czyli nieoczekiwana lekcja historii sztuki

W styczniu, przed feriami, z ogromną przyjemnością przywitaliśmy na zajęciach historii sztuki klas drugich studentki kierunku Wiedza o filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego, które poprowadziły zajęcia o biopicu.

Panie Natalia Wichrowska (absolwentka Sobieskiego i zdolna absolwentka rozszerzenia  historii sztuki), Jagoda Steczeń oraz Martyna Stolaś na godzinę zahipnotyzowały nas swoimi osobami. Były rzetelne analizy porównawcze dzieł malarskich, rzeźbiarskich i filmowych; wielobarwność prezentacji multimedialnych; piękno słowa miniwykładów uniwersyteckich;   a przede wszystkim osobowość studentek wrażliwych na stronę wizualną filmu.

Czym jest biopic? Najczęściej bywa mylony z filmem biograficznym, jednak wyróżnia go bardzo luźne powiązanie z faktyczną biografią artysty. Staje się raczej dziełem inspirowanym biografią, wycinkiem z życia artysty – ukazującym jego sposób widzenia świata, fascynacje, a często i lęki.

Spośród omawianych na zajęciach filmów pojawiły się takie, jak: Van Gogh. U Bram Wieczności Juliana Schnabela, Caravaggio Dereka Jarmana, Love is the Devil. Szkic do portretu Francisa Bacona Johna Maybury’ego.     <Celina Zbrzeźna>