Naukowe pasje Absolwentów II LO - wykład prof.dr.hab.n.chem. Piotra Cysewskiego

W ramach obchodów 100-lecia powstania pierwszej polskiej szkoły średniej w Grudziądzu proponujemy wysłuchanie wykładu, który wygłosi prof.dr hab. nauk chemicznych Piotr Cysewski - Absolwent II LO z roku 1979. Tematem wykładu będą niefarmakologiczne techniki redukcji stresu. Wykład rozpocznie się o godz. 10.00 w sali gimnastycznej.

Zanim jednak wysłuchamy Profesora, przeczytajcie notkę biograficzną, którą zamieściliśmy w nowym wydaniu książki o szkole, która ukaże się w połowie kwietnia. Być może Pan Profesor będzie wykładowcą któregoś z uczniów II LO na wymarzonych studiach.

Piotr Cysewski – absolwent II LO z 1979 roku, ukończył szkołę w klasie o profilu biologiczno-chemicznym. Wychowawczynią klasy oraz nauczycielem biologii była Pani Profesor Maria Wnorowska,  nauczycielem prowadzącym zajęcia z chemii Pani Profesor Izabela Susmarska o czym Pan Profesor informuje na oficjalnej stronie swojej uczelni. Podkreśla on bardzo jednoznacznie, że to właśnie dzięki Jej zaangażowaniu i charyzmie dydaktycznej chemia stała się pasją na całe życie. Realizując swój rozwój w szkolnym kole naukowym mógł uczestniczyć w olimpiadach i konkursach chemicznych co ostatecznie zaowocowało uzyskaniem prawa wstępu bez egzaminu na uczelnię wyższą. W 1984 roku Pan Profesor ukończył studia wyższe magisterskie z zakresu chemii na Wydziale Matematyki, Fizyki, Chemii i Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 1989 na tej samej uczelni  uzyskuje tytuł doktora nauk chemicznych w zakresie chemii a w roku 2000 w procedurze przewodu habilitacyjnego tytuł doktora habilitowanego nauk chemicznych w zakresie chemii w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. W roku 2013 Prezydent Rzeczypospolitej nadaje Panu Piotrowi Cysewskiemu tytuł Profesora nauk chemicznych.

W pracy zawodowej Pan Profesor pokonuje kolejne szczeble zawodowe, poczynając od stanowiska asystenta w Zakładzie Powłok Ochronnych, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej w Akademii Techniczno - Rolniczej w Bydgoszczy. W 1991 roku zostaje  adiunktem w Katedrze i Zakładzie Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym, Akademii Medycznej im. L. Rydygiera w Bydgoszczy. Od 1999 roku do chwili obecnej  jest Kierownikiem Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej, Akademii Medyczna w Bydgoszczy. Od roku 2004 zajmuje stanowisko adiunkta Zakładu Chemii Ogólnej Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W roku 2007 pracuje na stanowisku  profesora nadzwyczajnego UMK Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu a od roku 2008, na stanowisku profesora nadzwyczajnego UTP Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Pan Profesor Piotr Cysewski w roku 1996 otrzymał Nagrodę Zespołową PAN za cykl prac poświęconych uszkodzeniom oksydacyjnym komórkowego DNA, w roku 1998 - Nagrodę Zespołową Ministra Zdrowia. W 2000 roku Nagrodę Indywidualną Ministra Zdrowia za osiągnięcia naukowe a w roku 2001 Srebrny Krzyż Zasługi Prezydenta RP.

Piotr Cysewski uzyskał nagrody indywidualne Rektora Akademii Medycznej za działalność naukową oraz dydaktyczną w latach 1999, 2000, 2002, 2003 oraz nagrody indywidualne oraz zespołowe Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za działalność naukową oraz dydaktyczną w latach 2005-2014 na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medium w Bydgoszczy, UMK w Toruniu (w tym nagroda pierwszego stopnia).

Pan Profesor wypromował pięć prac doktorskich. Rozwija międzynarodową współpracę naukową, jest członkiem międzynarodowych komitetów organizacyjnych: Organizing Committee of European Chemistry Congress oraz Steering Committee Central European Conference Chemistry towards Biology.

Obecnie Pan Profesor zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, jest kierownikiem Katedry Chemii Fizycznej i zajmuje się badaniami nad nowymi postaciami substancji czynnych farmakologicznie wykorzystując krystalizację oraz naturalne rozpuszczalniki eutektyczne. Pan Profesor przygotował 130 publikacji naukowych. Ich spis możecie znaleźć tutaj: