W "Sobieskim" dajemy Uczniom korzenie i skrzydła

Wielkie emocje przy podejmowaniu decyzji ekonomicznych...

Wielkie emocje przy podejmowaniu decyzji ekonomicznych...

Dzisiaj, w sali komputerowej panowała gorąca atmosfera. Uczniowie, w ramach obchodów 100-lecia powstania pierwszej polskiej szkoły średniej w Grudziądzu, naszej szkoły, wzięli udział w warsztatach ekonomicznych pt."Rynki finansowe".

Warsztaty przygotował dla uczniów absolwent II LO z 1993 roku, Andrzej Gaszkowski, który ukończył naszą szkołę w klasie biologiczno-chemicznej. Do współpracy zaprosił swoich kolegów, fachowców Banku Handlowego, Panów: Piotra Kalisza oraz Piotra Łasia (poniżej znajdziecie krótkie biogramy zawodowe wszystkich Panów). Wykład odbył się dzięki uprzejmości Fundacji Kronenberga w ramach edukacji ekonomicznej.

Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowym powstała w 125 rocznicę otwarcia Banku Handlowego w Warszawie S.A. Za jej pośrednictwem Citi Handlowy realizuje projekty w zakresie wolontariatu. Fundacja wspiera działania na rzecz dobra publicznego w zakresie edukacji i rozwoju lokalnego.

 

Warsztaty zostały przeprowadzone w formie  gry rynkowo - ekonomicznej, poprzedzonej  krótkim wykładem  przybliżającym zagadnienia współczesnej gospodarki globalnej.

 

Po krótkim wstępie teoretycznym, który został oceniony przez uczniów bardzo wysoko, rozpoczęto grę rynkowo-ekonomiczną podczas której uczniowie, podzieleni na zespoły, musieli podejmować strategiczne decyzje ekonomiczne. Gorąca atmosfera panująca na zajęciach udzieliła się wszystkim. Komentarze uczniów świadczyły o poważnym podejściu do zajęć. Mówili: "... mózg mi parował...", "...tam można było wygrać nawet miliard..", "nie wierzyliśmy, że damy radę, podołaliśmy".

Przed podjęciem ostatecznych decyzji ekonomicznych uczniowie zostali poczęstowani przez naszych Gości smacznym tortem.

Panu Andrzejowi Gaszowskiemu oraz obu Panom Piotrom dziękujemy za tak wartościowe zajęcia. Cieszymy się, że Praktycy podzieli się z młodzieżą swoją wiedzą.

Dziękuję również uczniom za to, że swoim zaangażowaniem podczas zajęć zrobili bardzo dobre wrażenie na Naszych Gościach.

 

Poniżej krótkie biogramy Panów z Banku Handlowego. Zobaczcie na jaki kierunek studiów należy postawić, aby w przyszłości osiągnąć sukces zawodowy.

Name: Andrzej Gaszkowski, Szef Pionu Transakcji Rynku Międzybankowego, Warszawa, Polska

Andrzej Gaszkowski jest absolwentem SGH, wydział Finanse i Bankowość. Pracę zawodową rozpoczął w 1996 roku w Banku Handlowym w Departamencie Gospodarki Pieniężnej. Obecnie pełni obowiązki Zastępcy Szefa Sektora Rynków Finansowych i Bankowości Korporacyjnej oraz jest Szefem Pionu Transakcji Rynku Międzybankowego. W ramach swoich obowiązków jest odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem stóp procentowych, ekspozycją płynności oraz za zapewnienie dostępu do polskiego rynku długu lokalnym i międzynarodowym inwestorom.

Name: Piotr Kalisz, Główny Ekonomista, Warszawa, Polska

Piotr Kalisz jest Głównym Ekonomistą w Banku Handlowym w Warszawie i jednocześnie kieruje zespołem ekonomistów Citi z regionu Europy Środkowej. W ramach swoich obowiązków jest on odpowiedzialny za przygotowywanie analiz ekonomicznych i prognoz dla Polski, Czech i Węgier oraz za ich przedstawianie klientom instytucjonalnym oraz korporacyjnym. Piotr Kalisz ukończył Szkołę Główną Handlową (SGH) i posiada tytuł magistra z kierunku Metody Ilościowe i Systemy Informacyjne. Posiada również tytuł Chartered Financial Analyst (CFA).

Name: Piotr Łaś, Dyrektor ds. Szkoleń, Warszawa, Polska

Piotr Łaś jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, wydział geologii. Ukończył studia menadżerskie MBA European University, Montreaux, Szwajcaria (campus w Warszawie). Pracuje w instytucjach finansowych od 1992 roku. Doświadczenie zawodowe rozpoczął w Departamencie Gospodarki Pieniężnej w Banku Pekao S.A., gdzie odpowiadał za portfel amerykańskich i niemieckich obligacji skarbowych. W latach 1993/1996 był Zastępca Dyrektora Departamentu Treasury w Polskim Banku Inwestycyjnym S.A. odpowiadając za działy Sprzedaży Produktów Finansowych oraz Dział Zarządzania Aktywami i Pasywami banku. W latach 1996/1999, pracując w Creditanstal Investment Bank (CA IB securities S.A.) poszerzył doświadczenie zawodowe o emisje obligacji Miasta Kraków (pierwsza emisja międzynarodowa polskiego miasta) oraz PLL LOT na rynkach zagranicznych oraz emisje korporacyjnych obligacji na polskim rynku. Między rokiem 1999/2002 był odpowiedzialny za inwestowanie na rynkach finansowych aktywów firmy Norwich Union Towarzystwo Ubezpieczeniowe – zarządzając portfelami polskich akcji oraz obligacji skarbowych. Od 2002 roku pracuje w Banku Handlowym S.A. – Citi Handlowy w Departamencie Rynków Finansowych. Obecnie odpowiada za instrumenty oraz rozwiązania z zakresu zarządzania ryzykiem kursów walutowych, stóp procentowych oraz cen surowców dla klientów korporacyjnych Banku Handlowego.

 

 

Więcej zdjęć zamieścimy na naszym FB.

 

 

 

Bądź na bieżąco, śledź nasze profile:

Kontakt z nami

II Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Jana III Sobieskiego
w Grudziądzu

ul. Marcinkowskiego 10
86-300 Grudziądz

tel./fax (0-56) 462-22-65
tel. 609 003 979
dyrektor@lo2.grudziadz.pl

O naszym liceum

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego – publiczna szkoła średnia w Grudziądzu, liceum ogólnokształcące powstałe z przekształcenia dawnego Państwowego Gimnazjum Klasycznego im. Króla Jana III Sobieskiego.