• O szkole
  • Aktualności

Wykład prof.dr Emilii Justyny Powell - "Moja ścieżka: Grudziądz - Uniwersytet Notre Dame - Świat - moje podróże i trudy związane z byciem profesorem"

We wtorek 10 marca 2020r. o godz. 10.00 w sali CK Teatr wysłuchamy wykładu przygotowanego przez Absolwentkę II LO w Grudziądzu, prof. dr Emilię Justynę Powell, która wystąpi w ramach obchodów 100-lecia powstania pierwszej polskiej szkoły średniej w Grudziądzu. Temat wykładu brzmi: "Moja ścieżka: Grudziądz - Uniwersytet Notre Dame - Świat - moje podróże i trudy związane z byciem profesorem". Wejściówki na wykład dla Absolwentów i mieszkańców Grudziądza są dostępne w sekretariacie szkoły (tel: 56 46 222 65).

Poniżej biogram Pani Profesor, który znajdzie się również w uzupełnionym wydaniu książki "O ludziach Sobieskiego..."

Emilia Justyna Powell (z domu Szymańska) - ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu w 1996 roku. Zdobyła wykształcenie prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w Centrum Studiów Europejskich im. Jeana Monneta oraz na Uniwersytecie w Cambridge.

Aktualnie jest profesorem nauk politycznych i profesorem nauk prawnych na uniwersytecie Notre Dame w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych. Profesor Emilia Powell specjalizuje się w prawie międzynarodowym, w szczególności w badaniach dotyczących sądów międzynarodowych (Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, Międzynarodowy Trybunał Karny, Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy, etc). Przedmiotem badań naukowych Profesor Powell jest także związek między prawem islamskim a prawem międzynarodowym, w szczególności w dziedzinie pokojowego rozwiązywania konfliktów międzynarodowych. Jej liczne publikacje poświęcone są badaniu obszarów, w których prawo islamskie i prawo międzynarodowe są współmierne. Jako naukowiec profesor Emilia Powell interesuje się badaniem odmienności zasad prawa islamskiego wobec prawa międzynarodowego i sądów międzynarodowych. Badania naukowe i empiryczne dotyczą także zagadnień prawno-ustrojowych państw islamskich i ich różnorodnego podejścia do sposobów rozwiązywania konfliktów międzynarodowych.

źródło: https://www.emiliapowell.com/  - pobrane w dniu 05.03.2020r.

Najważniejsze publikacje Pani Profesor obejmują książkę opublikowaną w Cambridge University Press (2011) zatytułowaną Domestic Law Goes Global: Legal Traditions and International Courts („Prawo krajowe: tradycje prawne i międzynarodowe sądy” (napisaną wraz z Sarą McLaughlin Mitchell) oraz artykuły w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych z dziedziny nauk politycznych i prawnych, takich jak: International Organization, Journal of Politics, International Studies Quarterly, Journal of Peace Research, Journal of Conflict Resolution, Law and Contemporary Problems. Jej ostatnia książka zatytułowana Islamic Law and International Law: Peaceful Resolution of Disputes („Prawo Islamskie i Prawo Międzynarodowe: Pokojowe Rozstrzyganie Sporów”) dostarcza wiedzy nt. badań różnic i podobieństw między prawem islamskim a klasycznym prawem międzynarodowym, zwłaszcza w kontekście rozstrzygania sporów. Pani Profesor dowodzi, że merytoryczne i proceduralne podobieństwa między tymi dwoma systemami prawnymi (islamskim i międzynarodowym) przeważają nad różnicami, co pozwala optymistycznie przyjąć, że większość konfliktów współczesnego świata można rozwiązywać w sposób pokojowy. Profesor Powell interesuje się także koegzystencją prawa islamskiego i prawa świeckiego w kontekście konstytucji i prawa niższego rzędu państw świata islamskiego. Uczestnicząc w międzynarodowych programach, konferencjach i grantach, Profesor Powell współpracuje z Centrum Studiów Islamskich w Oxfordzie, a także z Uniwersytetem w Kopenhadze i Duńskim Centrum Sądów Międzynarodowych. Profesor Powell prezentowała swoje badania na licznych konferencjach  i uniwersytetach (między innymi Princeton, Oxford Virginia, Tennesee, Duke, Iowa, w Organizacji Krajów Arabskich do Spraw Prawa Konstytucyjnego, Kuwejcie, Tunezji i wiele innych).

Więcej najnowszych informacji z życia naukowego Pani Profesor znajdziecie tutaj:

Publikacje: https://scholar.google.com/citations?user=KRJyGpUAAAAJ&hl=en