Zadzwoń do nas: (56) 462-22-65 | 609 003 979

W "Sobieskim" dajemy Uczniom korzenie i skrzydła

"Pani Profesor mnie zainspirowała....."

"Pani Profesor mnie zainspirowała....." Te słowa wypowiedziała Emilia z klasy trzeciej po wysłuchaniu wykładu Pani Profesor nauk politycznych i prawa, Emilii Powell (z domu Szymańska), która wystąpiła w CK Teatr. Przyleciała ze Stanów Zjednoczonych, aby przekazać młodym Sobieszczakom wiedzę na temat swojej pracy zawodowej oraz sposobu osiągania życiowych i zawodowych celów. Wykład odbył się w ramach obchodów 100-lecia pierwszej polskiej szkoły średniej w Grudziądzu.

Pani Profesor, absolwentka II LO z roku 1996, ukończyła klasę matematyczno-fizyczną, której wychowawczynią była Ewa Szelatyńska (obecna na wykładzie, przyjechała robiąc swojej uczennicy ogromną niespodziankę).

Droga naukowa Pani Profesor obfitowała w ogrom pracy, upór i wysiłek, który pozwolił połączyć studia na trzech uczelniach. W ciągu pięciu lat ukończyła dziewięć lat prawa, w tym na Uniwersytecie Cambridge. Wydaje się to niemożliwym. A jednak... . Pracę naukową rozpoczęła na Uniwersytecie Floryda, następnie na Georgia Southern University. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Notre Dame w miejscowości Notre Dame w stanie Indiana.

Pasją Pani Profesor jest prawo międzynarodowe ze szczególnym uwzględnieniem prawa krajów islamskich. Swoje życie zawodowe spędza, poza wykładami,  podróżując po krajach Bliskiego Wschodu. Jej ostatnia publikacja naukowa "Islamic Law and International Law: Peaceful Resolution of Disputes" dotycząca pokojowego rozwiązywania konfliktów międzynarodowych zyskała bardzo dobre opinie w świecie islamskim i jest właściwie Jej mottem życiowym. Marzy o tym, aby nastał taki czas na świecie, w którym nie będzie konfliktów między państwami. I Ona chce tego dokonać. Zadanie niezwykle trudne, życzymy Pani Profesor powodzenia.

Wykład obfitował w wiele mądrości życiowych. Emilia Powell mówiła o tym, że nigdy nie wstydzi się swojego pochodzenia, jest dumna z tego, że jest Polką, uczy swoich studentów o bardzo trudnej historii Polski, radzi zawsze szanować drugiego człowieka, a wyjeżdżając do krajów islamskich zaleca zapoznać się z obyczajami danego kraju, tak, aby jego mieszkańcom okazać szacunek. Pani Profesor sugeruje uczniom, aby wybierając swoją drogę zawodową realizowali swoje pasje, a nie marzenia rodziców. Niech odpowiednio wybiorą priorytety życiowe. Namawiała też uczniów do otwartości na drugiego człowieka.

Wykład zakończył się serią wielu pytań zadanych przez gości. Pozostawił w nas ogromną radość z tego, że Człowiek Sobieskiego osiągnął najwyższy pułap w karierze naukowej i nie zamierza na tym kończyć. I tak jak powiedziała imienniczka Pani Profesor wykład był inspiracją dla młodych ludzi. I o to właśnie chodziło.

Więcej zdjęć na FB.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bądź na bieżąco, śledź nasze profile:

Kontakt z nami

II Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Jana III Sobieskiego
w Grudziądzu

ul. Marcinkowskiego 10
86-300 Grudziądz

tel./fax (0-56) 462-22-65
tel. 609 003 979
dyrektor@lo2.grudziadz.pl

O naszym liceum

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego – publiczna szkoła średnia w Grudziądzu, liceum ogólnokształcące powstałe z przekształcenia dawnego Państwowego Gimnazjum Klasycznego im. Króla Jana III Sobieskiego.