W "Sobieskim" dajemy Uczniom korzenie i skrzydła

Mamy szkolnego mistrza ortografii!

 
15 listopada odbyło się w naszej szkole Dyktando 2018. W tegorocznej edycji szkolnej klasówki wzięło udział 32 uczniów i Pan Profesor Tomasz Sikorski (najwierniejszy sympatyk ortograficznych zmagań). Znakomitą znajomością reguł ortograficznych wykazał się uczeń klasy III a Szymon Tur, który prawie bezbłędnie napisał nasz tekst i uzyskał tytuł oraz nagrodę finansową.  A tekst dyktanda dotyczący rozterek ucznia (może II LO ?), któremu nie udało się wywalczyć  świadectwa z wyróżnieniem, opracowała Ewa Biedrzycka. Szymonie, gratulujemy Ci świetnej znajomości zawiłości polskiej ortografii . 
Poniżej tekst dyktanda:

Rozterki ucznia

Siedemnastoletni chyży mężczyzna, trzymając w ręce fastfoodowe danie, siedział zamyślony na szkolnych schodach. Od niechcenia tylko spoglądał spode łba na drzwi pokoju nauczycielskiego i rozmyślał o bezpowrotnie zaprzepaszczonych szansach na świadectwo z paskiem. Rzewność wszechpotężna wżarła się w jego serce, żałość  w nim zawrzała i niezamierzenie przybrała kształt quasi-elegii. Trzebaż mu teraz rzęsistymi łzami rosić ofiarę działań chytrych ciemięzców! Przecież nie szczędził sił i środków, by rozwijać swą tężyznę fizyczną i intelekt wszelaki.

Na wuefie pokonywał minimaratony z przeszkodami, truchtał wokół Sali, wykonywał freestyle’owe megaskoki na trampolinie, uprawiał rzut beretem moherowym i wielobój z użyciem łokci o świeżaki w Biedronce.

Ultraważna batalia toczyła się również na lekcjach polskiego. Tutaj, próby opanowania choćby na łapu-capu opowieści o poburzonym jeziorze Świteź, czy nowogródzkich kurhankach, o Mickiewiczowskich chartach, które z hartem czmychały w chruściane chaszcze, wyzwalały miniproblemy. Nie mogliż to ci zhardziali językowi szalbierze biednym niebożętom darować życie? Zrobili uczniom taką jesień średniowiecza, że dantejskie piekło, jakie urządzą im teraz rodzice, wyda się arkadią.

A miało być tak pięknie! Świadectwo z paskiem i prestiż, który dzięki swemu talentowi zdobył! Już mrużył powieki i oczyma wyobraźni obserwował siebie kroczącego po wyschniętych dróżkach, ścieżynkach oraz pólkach porośniętych żytem, chabrami i kąkolem. Z temperamentem zmierzał przez bezdroża najeżone jeżynami, szukał orzeźwienia w strużkach i źródłach srebrzących się wśród krwistoczerwonych jarzębin oraz kędzierzastych łopuchów. A tymczasem, zamiast zmierzać do bajkowego celu, przyjdzie mu z półeuforycznym ożywieniem znowu studiować szkolne podręczniki. Koniec marzeń o nicnierobieniu i mitrężeniu czasu! /Ewa Biedrzycka/

Bądź na bieżąco, śledź nasze profile:

Kontakt z nami

II Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Jana III Sobieskiego
w Grudziądzu

ul. Marcinkowskiego 10
86-300 Grudziądz

tel./fax (0-56) 462-22-65
tel. 609 003 979
dyrektor@lo2.grudziadz.pl

O naszym liceum

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego – publiczna szkoła średnia w Grudziądzu, liceum ogólnokształcące powstałe z przekształcenia dawnego Państwowego Gimnazjum Klasycznego im. Króla Jana III Sobieskiego.