Zadzwoń do nas: (56) 462-22-65 | 609 003 979

W "Sobieskim" dajemy Uczniom korzenie i skrzydła

Wiosennie u Sobieskiego

Dziennik elektroniczny nie sprzyja obchodzeniu dnia wiosny w formie znanej rodzicom naszych uczniów. W Sobieskim nie poszliśmy na wagary lecz bawiliśmy się świetnie. Na Festiwalu Poezji nie Tylko Śpiewanej. Uczniowie biorą udział w festiwalu już po raz jedenasty. Inicjatorką i pomysłodawczynią takiej formy bratania się z poezją jest nauczycielka języka polskiego, która dzisiaj odpoczywa na zasłużonej emeryturze, Irena Narewska - Anuszek.

Tegoroczny festiwal został połączony ze Światowym dniem Poezji, obchodzonym przez Szkoły Stowarzyszone z UNESCO. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu. A u nas, nasi szkolni artyści, w większości całe klasy, przygotowali poetyckie wystąpienia o tematyce wiosennej. I tak:

Jako pierwsza wystąpiła klasa 1B z udziałem wychowawcy - w ich głowach panuje wieczna radość. Wykonana przez nich piosenka "Maszeruje wiosna" zabrała nas w krainę szczęścia i prostoty. Klasa 2A wykonała "Wiosenną Pieśń Radości" kabaretu "Potem".

                                                                       Klasa 1D z pomysłowym ustawieniem śpiewających

Ten żywiołowy wykon sprawił, że wszyscy "zapadliście i zajaśnieliście jak wiosna". Klasa 2B przedstawiła piosenkę "Wiosna, ach to Ty" Marka Grechuty z nadzieją, że wszyscy obecni poczuli powiew świeżości. Klasa 2c wykonała piękną i rytmiczną recytację utworu "Wiosna" Skaldów. Klasa 2d zaśpiewała piosenkę "Rowery dwa" polskiego wykonawcy Yaro. Wykonawcy uważają, że ta piosenka najbardziej odzwierciedla ich osobowość. Jest energiczna i wymaga precyzji, odpowiedniego zgrania i warsztatu. Jednocześnie idealnie pasuje do wiosennej aury. Powiedzieli nam: Czas na rower. Klasa 1A w interpretacji piosenki "Wiosna" Skaldów pozwoliła słuchaczom ponieść się siłą muzyki. Klasa 1C zaprezentowała niezwykłą wiosenną podróż w piosence Wolnej Grupy Bukowina. Otworzyli się na świat i miłość do życia. Ballada wyzwoliła w nas słuchaczach pozytywną energię, która ma trwać w nas o każdej porze roku.

Poniżej, na zdjęciu zwycięska klasa 1c:

 

1D zaprezentowała po raz kolejny piosenkę kabaretu "Potem" w zupełnie innej interpretacji niż ich koledzy. Salwom śmiechu, radości nie było końca. To naprawdę był fajny dzień w szkole.

Na zakończenie informacja dotycząca wyników tej wiosennej rywalizacji. Miejsca były cztery.

Miejsce IV - klasy: IA (38pkt.), IIA (48pkt.), IIB (45pkt), IIC (51pkt).

Miejsce III - klasy: ID (54pkt.), IID (54pkt).

Miejsce II - klasa IB 58pkt.).

Miejsce I - klasa IC (59pkt.)

Gratulujemy klasie I C a wszystkim klasom dziękujemy za wiosenne chwile przyjemności. Dziękujemy też Paniom: Beacie Kasińskiej oraz Małgorzacie Kwiatkowskiej za przygotowanie festiwalu. Agacie Gronek i Remkowi Felskiemu za profesjonalną konferansjerkę. Oli Wiśniewskiej za pracę fotografki oraz Wiktorowi i Filipowi za dobre nagłośnienie.

Więcej zdjęć na stronie fb szkoły.

 

 

 

Chemicznie, fizycznie i też artystycznie

Chemicznie, fizycznie i też artystycznie 

Uczniowie Sobieskiego realizują swoje pasje w różnych dyscyplinach wiedzy. Dzisiaj chcę napisać o naukowych osiągnięciach naszych uczniów. I tak, kolejny nadworny chemik króla Sobieskiego - Janek Dudziński z klasy 3d zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego 65. Olimpiady Chemicznej. Janek zakwalifikował się na 33 miejscu spośród 101 najlepszych młodych chemików w Polsce po przejściu zadań teoretycznych i doświadczeń chemicznych. Janek od zawsze pracuje z Panią Profesor Hanną Chlewicką. Gratulujemy obojgu.

 

Kolejne laury dla króla Sobieskiego zbiera Janek Jeschke z klasy 3a, który zakwalifikował się do etapu ogólnopolskiego 68. Olimpiady Fizycznej. Janek pracował z Profesorem Krystianem Rejmusem. Janek zdobywał punkty dzięki etapom teoretycznym i doświadczalnym. Dla Panów gratulacje.

W przedmiotach artystycznych fantastycznie spisały się dziewczęta: Anna Łepak z I miejsca i Karolina Niedzielska z III miejsca (klasa 3d) w okręgu zakwalifikowały się do etapu ogólnopolskiego Olimpiady Artystycznej w dziedzinie plastyki. Dziewczęta napisały piękne prace a następnie wykazały się ogromną wiedzą ze znajomości dzieł różnych artystów oraz wiedzą teoretyczną. Dziewczęta pracowały pod opieką Pani Profesor Celiny Zbrzeźnej, która prowadzi z nimi zajęcia historii sztuki na poziomie rozszerzonym. Dziewczęta pokonały utytułowane licea plastyczne. Płci pięknej gratulujemy.

Wszystkim zakwalifikowanym do finału gratulujemy. Życzymy powodzenia podczas etapu centralnego. Wygrywajcie dla siebie 100% na maturze z chemii, fizyki i historii sztuki.

Kultura łużycka w muzeum

Muzeum w Grudziądzu zaprosiło miłośników historii na otwarcie wystawy archeologicznej poświęconej kulturze łużyckiej. W wydarzeniu uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły.
Zbiory udostępniło Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Mogliśmy poznać wyroby gliniane znajdowane przez archeologów jako wyposażenie grobowe. Wśród eksponatów przeważały figurki zwierząt i ptaków. Szczególnie interesujące były naczynia w kształcie nóg i rogów. Według kuratora wystawy miały one związek z wierzeniami w życie pozagrobowe.  /Grażyna  Otręba/
 
Na zdjęciu: Jagoda i Marta z 3d

Organizacja zajęć w okresie rekolekcji wielkopostnych

Organizacja zajęć w okresie rekolekcji wielkopostnych:

Poniedziałek – 25 marca 2019r.

Zajęcia szkolne odbywają się zgodnie z planem.

Na 2 i 3 godzinie lekcyjnej na sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie rekolekcyjne skierowane do uczniów uczęszczających na zajęcia religii. Pozostałe zajęcia zgodne         z planem. Organizacją rekolekcji zajmują się księża: Wojciech Jonik i Waldemar Konczalski

Od godz. 11.45 – do sal maturalnych 11,12,13, 14 – wpuszczamy Maturzystów na próbny egzamin maturalny z języka polskiego – poziom podstawowy. Egzamin maturalny trwa do godziny ok. 15.00. Maturzyści nie wracają na 9 godzinę lekcyjną.

Wtorek – 26 marca 2019r.

Zajęcia szkolne odbywają się zgodnie z planem.

Na 2 i 3 godzinie lekcyjnej na sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie rekolekcyjne skierowane do uczniów uczęszczających na zajęcia religii. Pozostałe zajęcia zgodne z planem.

Od godz. 11.45 – do sal maturalnych 11,12,13, 14 – wpuszczamy Maturzystów na próbny egzamin maturalny z matematyki – poziom podstawowy. Egzamin maturalny trwa do godziny ok. 15.00. Maturzyści nie wracają na 9 godzinę lekcyjną.

Środa – 27 marca 2019r.

Zajęcia szkolne odbywają się zgodnie z planem.

Od godz. 9.30 – 11.30 uczniowie mają do dyspozycji Kościół pw. Wniebowzięcia NMP przy ulicy Moniuszki.

9.30 - Spowiedź

10.00 - Msza Św. 

skierowane są do uczniów uczęszczających na zajęcia z religii. Z kościoła uczniowie wracają na dalsze zajęcia lekcyjne.

Od godz. 11.45 – do sal maturalnych 11,12,13, 14 – wpuszczamy Maturzystów na próbny egzamin maturalny z przedmiotu dodatkowego – poziom rozszerzony. Egzamin maturalny trwa do godziny ok. 15.00. Maturzyści nie wracają na 9 godzinę lekcyjną.

Agnieszka Zabłotna z 3a ma ogromną wiedzę o USA

Agnieszka Zabłotna z 3a ma ogromną wiedzę o USA

Agnieszka Zabłotna z klasy 3 a zakwalifikowała się do etapu regionalnego III Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jutro zmagania w Bydgoszczy. Agnieszko gratulujemy i trzymamy kciuki. Powodzenia.

 

Bądź na bieżąco, śledź nasze profile:

Kontakt z nami

II Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Jana III Sobieskiego
w Grudziądzu

ul. Marcinkowskiego 10
86-300 Grudziądz

tel./fax (0-56) 462-22-65
tel. 609 003 979
dyrektor@lo2.grudziadz.pl

O naszym liceum

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego – publiczna szkoła średnia w Grudziądzu, liceum ogólnokształcące powstałe z przekształcenia dawnego Państwowego Gimnazjum Klasycznego im. Króla Jana III Sobieskiego.