Zadzwoń do nas: (56) 462-22-65 | 609 003 979

W "Sobieskim" dajemy Uczniom korzenie i skrzydła

100 lat Sobieskiego

JUBILEUSZ  SZKOŁY

1 kwietnia 2020 r. II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu obchodzi jubileusz 100-lecia swojego istnienia. „Dwójka” była pierwszą polską szkołą powstałą na terenie miasta i w związku z tym Nasze święto zbiega się z obchodami 100-lecia przyłączenia Grudziądza do Macierzy w ramach Grudziądzkiego Roku Błękitnej Pamięci. Bo to właśnie w dniu 1 kwietnia 1920 roku szkoła rozpoczęła działalność edukacyjną po wpisaniu jej w styczniu 1920r. na listę placówek edukacyjnych.

Aby uczcić rocznicę powstania szkoły, planujemy zorganizowanie obchodów składających się z dwóch części:

Pierwszą część, trwającą od stycznia do kwietnia 2020r., wypełnią warsztaty i wykłady naukowe poprowadzone przez wybitnych absolwentów naszej szkoły, skierowane do uczniów, absolwentów i mieszkańców miasta.

Drugą część, przypadającą na weekend 24 – 25 kwietnia 2020r. wypełnią: gala jubileuszowa z koncertem w grudziądzkim teatrze oraz bal absolwenta w salach Hotelu Rudnik (to w piątek 24 kwietnia), spotkanie w szkole i msza św. w kościele Św. Ducha (w sobotę 25 kwietnia).

Szczegółowy harmonogram obchodów zostanie podany na początku września 2019r.

Chcemy nadać naszemu jubileuszowi właściwą oprawę i dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe, które można kierować na konto Rady Rodziców II LO: 20 1090 1678 0000 0001 2086 1242 z dopiskiem: „jubileusz 100-lecia szkoły”.

Informacje dotyczące balu na zmieniających się głównych zdjęciach na stronie szkoły: lo2grudziadz.pl - informacje o balu jubileuszowym

Osoby zainteresowane udziałem w „Balu Absolwenta” (24.04.2020r.) będą miały możliwość rezerwacji miejsc poprzez stronę internetową szkoły: lo2grudziadz.pl

Rezerwacje od 1 września 2019r.

Kontakt: w godz. 9.00 – 15.30

Marlena Rogoziewicz (wicedyrektor szkoły)

 tel. 607 699 162  lub  56 46 222 65

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bal Jubileuszowy na 100-lecie szkoły

Wszystkie informacje na temat obchodów 100-lecia szkoły znajdują się w miejscu zmieniających się głównych zdjęć na stronie szkoły.

 

Zapraszamy absolwentów, nauczycieli i byłych nauczycieli, pracowników i byłych pracowników oraz sympatyków szkoły na Bal Jubileuszowy, który odbędzie się w dniu   24 kwietnia 2020 roku o godzinie 19.00  w Hotelu Rudnik przy ul. Miłej 1.

Koszt balu – 195,00zł/osobę.

W cenie balu proponujemy:

oprawę muzyczną balu – DJ PROMO,

fotografa i kamerzystę,

Menu:

zupa:

krem szparagowy z prażonymi migdałami,

danie – trzy porcje na osobę, spośród:

 • kotlet de volaille,
 • udko kacze pieczone,
 • schab słoneczny z pieczarkami,
 • zraz wołowy,
 • polędwica wieprzowa sous vide w ziołach,
 • łosoś pieczony,

dodatki:

 • ziemniaki z wody,
 • ziemniaki pieczone z ziołami,
 • kluski śląskie,
 • bukiet surówek – trzy rodzaje,
 • jarzyny na ciepło z masłem,

deser:

 • tort królewski – jubileuszowy,
 • panna cotta w kieliszkach,
 • sernik,
 • szarlotka,

 zakąski – pięć porcji na osobę, spośród: 

 • befsztyk tatarski,
 • pierś z kurczaka w galarecie,
 • łosoś marynowany z sosem musztardowo – koperkowym,
 • roladki drobiowe,
 • rożki z szynki z sałatką,
 • śledź po japońsku,
 • sałatka grecka,
 • tortilla drobiowa,

kolacja:

 • karkówka zapiekana,
 • golonka bez kości w warzywach piwnych,

kolacja II:

 • barszcz czerwony z krokietem,

 

Wszelkie napoje w cenie balu.

Rezerwacja miejsc na bal następuje poprzez stronę internetową szkoły: www.lo2grudziadz.pl - 1 września 2019 r. zostanie uruchomiona specjalna zakładka, gdzie będzie można dokonywać rezerwacji.

Prosimy o zabranie wspomnień i pamiątek z pobytu w szkole, weźmy dobry humor i stwórzmy niepowtarzalną atmosferę balu maturalnego u Sobieskiego.

Kiermasz podręczników

Kiermasz podręczników odbędzie się w dniach 3 i 4 września 2019r. na terenie szkoły, w miejscu dogodnym dla wszystkich. Zapraszamy uczniów, którzy ukończyli gimnazjum. Mogą zaopatrzyć się w podręczniki używane od starszych roczników. Zapraszamy.

 

Szkolny spływ kajakowy

Szkolny spływ kajakowy

Korzystając ze szkolnego sprzętu pływającego, grupa naszych uczniów i absolwentów wraz z opiekunami, Panami: Tomaszem Sikorskim i Andrzejem Szajdą (naszym, przebywającym na emeryturze nauczycielem wychowania fizycznego), wybrali się na coroczny spływ kajakowy.

 

W tym roku trasa wiodła przez urokliwe Pojezierze Brodnickie. Podczas spływu grupa pokonała pięć tras kajakowych. Wrażenia z obozu spisał nieoceniony Andrzej Szajda.

Dzień pierwszy, Andrzej pisze: " Zaroiło się od uczniów i ich rodziców na boisku przy II LO. Wypchane torby, plecaki i różne bagaże świadczyły o tym, że wakacje rozpoczęte, a młodzież tej szkoły po raz kolejny wybiera się w podróż. By przeżyć przygodę swojego życia, na obozie kajakowym... . Do autokaru poszły bagaże i prowiant zakupiony na wyżywienie grupy, która liczyła 12 osób, w tym dwie osoby kadry. Czułe pożegnanie i ruszamy w drogę. Do naszej "bazy" na polu biwakowym nad jeziorem Strażym (u Pani Natalii).

Dzień drugi - jezioro Strażym - jezioro Zbiczno - jezioro Karaś - jezioro Ciche i powrót - 16 km, Andrzej pisze: "Dyżurni wcześniej wstali, by przygotować kanapki i herbatę.., ...by ruszyć o 10.25 w kierunku jeziora Ciche. Dobór załóg trochę z przypadku, losowe, trochę przemyślany. Jest akurat 5 chłopców i 5 dziewczyn. Kajaki fajne, ale bez steru, wymagają zgrania przy wiosłowaniu, by utrzymać kierunek. Silne wiatry i fale utrudniają to!

Dzień trzeci - jezioro Strażym - jezioro Dębno - jezioro Robotno - jezioro Wielkie Partęczyny i powrót - ok. 18 km, Andrzej pisze: Pogoda taka sobie, wiatr goni chmury. Raz wygląda Słońce, za chwilę się chowa. Powietrze ostre. Po 10.10 ruszamy. Przenoska na Gaj Grzmiącej idzie sprawnie. Nikt się nie wywali, nie poślizgnął. Po 16 lądujemy w obozie. Posiłek u Pani Natalii. Sprzęt zabezpieczony, najedzeni. Część korzysta z pryszniców, część łowi ryby, część odpoczywa. Potem zaczyna padać, co prawda z przerwami. Ale, już po kolacji leje całą noc"

Dzień czwarty - jezioro Strażym - Skarlanka - jezioro Bachotek - Tama Brodzka - rzeka Drwęca - Marina w Brodnicy - 18 km, Andrzej pisze: "W Marinie ładujemy kajaki na przyczepkę i z Brodnicy jedziemy do naszej "bazy". Obiadokolacja u Pani Natalii ok. 19.00. Zjechało się sporo ludzi (turyści i wędkarze) na weekend! Do późna rozbrzmiewają rozmowy i gwar przybyszów. Nasi zmęczeni usypiają przykładnie. Chrrrr!...Chrrr!.

Dzień piąty - wyjazd na Głęboczek nad Drwęcą - Tama Brodzka - jezioro Bachotek - Skarlanka - jezioro Strażym - ...pogoda sprzyja. Widoki piękne. Uroczyska leśne, małe zawały i zatory nie stanowią trudności. Dobry prognostyk przed jutrzejszym dniem na rzece Wel..."

Dzień szósty - wyjazd  do miejscowości Cibórz nad rzeką Wel, trasa rzeką Wel ... zładowanie kajaków i wodowanie idzie wprawdzie sprawnie, ale czasu mamy coraz mniej na pokonanie dłuższej trasy na Welu. Kierownik Tomasz płynie pierwszy... Ja zamykam stawkę jako "czerwona latarnia". Przede mną załoga, która już pływała po Welu. Chyba mnie "asekurują" ze względu na to moje bolące lewe kolano, o którym wiedzą. Trasa urozmaicona i najeżona przeszkodami, że aż strach!....

Dzień siódmy - Gaj Grzmiąca - jezior Strażym - Grudziądz - "Cóż pobudka!. Po raz ostatni dyżurni robią kanapki i herbatę. Myją gary do czysta, by zdać je kierownikowi, pakują rzeczy, trzepią, układają. Coś dużo tego. Jest autokar. Podziękowania dla wszystkich za spokojny pobyt i miłą obsługę. Na boisku II LO stęsknieni rodzice odbierają swoje pociechy".

I obóz zakończony. Organizatorom: Profesorowi Tomaszowi Sikorskiemu dziękujemy za ogrom pracy włożony w przygotowanie obozu, sprzętu i nastroju na obozie. Profesorowi Andrzejowi Szajdzie dziękujemy, że zechciał pojechać po raz kolejny na obóz, mimo wszystko :) i za interesujący dzienniczek spływu. Uczniom za fantastyczną atmosferę. Opowiadajcie o obozie młodszym koleżankom i kolegom.

 

11 lipca, godz. 12.00 - listy uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia

11 lipca, godz. 12.00 - listy uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia

W dniu 11 lipca od godz. 12.00 absolwenci szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych mogą sprawdzić w systemie elektronicznego naboru swoje wyniki. System poinformuje uczniów czy zostali zakwalifikowani do przyjęcia do II LO.

Jeżeli tak, to w celu potwierdzenia woli nauki, należy jak najszybciej dostarczyć do szkoły oryginały: świadectwa ukończenia szkoły, zaświadczenia o wynikach egzaminu oraz 2 podpisane ołówkiem zdjęcia legitymacyjne. Termin ostateczny - 15 lipca 2019r. do godz. 15.00.

Jeżeli nie, to należy przygotować podanie o przyjęcie do szkoły w rekrutacji uzupełniającej, podając liczbę punktów i wybór języków obcych. Należy podać również informację, czy uczeń jest absolwentem szkoły podstawowej czy gimnazjum. Podanie należy złożyć w sekretariacie. Podania rozpatrywane będą z uwzględnieniem liczby punktów zdobytych przez ucznia.

Listy zakwalifikowanych dostępne będą również na holu szkolnym - parter. Tam też będzie można sfotografować listę podręczników.

Lista podręczników również: https://lo2grudziadz.pl/o-szkole/dokumenty-szkolne

Zapraszamy serdecznie kandydatów, prosimy o szybki kontakt ze szkołą, zwłaszcza w sytuacjach wątpliwych.

O szybki kontakt prosimy szczególnie te osoby, które podjęły decyzję o nauce poza Grudziądzem. 

Tel. 56 46 222 65 lub 609 003 979.

 

Bądź na bieżąco, śledź nasze profile:

Kontakt z nami

II Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Jana III Sobieskiego
w Grudziądzu

ul. Marcinkowskiego 10
86-300 Grudziądz

tel./fax (0-56) 462-22-65
tel. 609 003 979
dyrektor@lo2.grudziadz.pl

O naszym liceum

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego – publiczna szkoła średnia w Grudziądzu, liceum ogólnokształcące powstałe z przekształcenia dawnego Państwowego Gimnazjum Klasycznego im. Króla Jana III Sobieskiego.