Złota tarcza Perspektywy 2021W "Sobieskim" dajemy Uczniom korzenie i skrzydła

Młodzi poeci z „Sobieskiego”

Rozstrzygnięto Konkurs Młodych Poetów w II Liceum Ogólnokształcącym w Grudziądzu. To już XVIII edycja tych artystycznych zmagań. Tegoroczny konkurs zakończył się po raz pierwszy wyłonieniem ex aequo dwóch Laureatów. Zostali nimi Igor Gurbin z klasy II c i Miłosz Tęsiorowski z klasy III c pp. Drugie miejsce Jury przyznało Zuzannie Plutowskiej z klasy III cg, a trzecie Klaudii Faffek z klasy III d pp. Wyróżnienie zostało przyznane dwóm uczennicom – Adriannie Kucharskiej z klasy III c pp i Alicji Kostro – Olechowskiej z klasy I d.

W Konkursie wzięli również udział: Zuzanna Muś, Elżbieta Tobil, Anna Paluszkiewicz, Katarzyna Lubańska, Klaudia Maciąg, Pascal Gwiazdowski i Krzysztof Kamiński.

Gratulujemy Nagrodzonym, a wszystkim Uczestnikom dziękujemy. Poziom tegorocznego Konkursu był bardzo wysoki, mimo że Młodych poetów, którzy chcą podzielić się swoją twórczością, jest niewielu. Zawsze jednak będziemy doceniać Waszą pracę!

W tegorocznym Konkursie Jury pracowało w składzie: Pani Beata Kasińska, Pani Małgorzata Kwiatkowska, Pani Sylwia Mówka, Pani Celina Zbrzeźna i Pani Katarzyna Bartos (organizator Konkursu).

Pani Dyrektor Małgorzacie Tomaszewskiej dziękujemy za ufundowanie nagród.   <Katarzyna Bartos>

Na zdjęciu: uczestnicy konkursu, z lewej strony tablicy - Miłosz i z prawej - Igor - Laureaci konkursu

Z kart historii "Solidarności"

W naszej szkole gościł pan Jerzy Przybylski,  jeden z założycieli NSZZ "Solidarność" w Grudziądzu w 1980 roku. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas trzecich z rozszerzenia z historii. Pan Przybylski w bardzo osobistej opowieści przedstawił nam losy swoje i swojej rodziny po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Taka "żywa" lekcja historii z pewnością pomoże Sobieszczakom w lepszym zrozumieniu  najnowszej historii naszego kraju. <Grażyna Otręba>

Szkolny etap Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Dnia 29 listopada 2021 roku odbyły się szkolne zawody LII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. W konkursie brało udział czworo zawodników: Klaudia Faffek z klasy III D, Igor Gurbin z klasy II C, Pascal Gwiazdowski z klasy II A, Alicja Kostro–Olechowska z klasy ID. Ich wystąpienia były bardzo interesujące dla odbiorców z zajęć rozszerzonych Pani Beaty Kasińskiej. Uczestnicy popisali się erudycją oraz błyskotliwością.

Jury (w składzie Panie: Małgorzata Kwiatkowska, Katarzyna Bartos, Beata Kasińska) wyłoniło najlepsze prace i wystąpienia.

Laureatami szkolnych zawodów są: Klaudia Faffek, Igor Gurbin, Pascal Gwiazdowski. Gratuluję!

<B.Kasińska>

SobIIe...Qrier - listopad 2021

Zapraszamy do poczytania szkolnej gazetki. Znajdziesz ją w zakładce Dla Ucznia - Gazetka szkolna. Dziękujemy redakcji za kolejny numer.

Absolwenci naszej szkoły laureatami grudziądzkiej Nagrody im. ks. Janusza Pasierba

Absolwenci naszej szkoły, duet fortepianowy Sebastian ( Absolwent z roku 2010) i Arkadiusz (2011) Godzińscy, zostali laureatami grudziądzkiej Nagrody im. ks.Janusza Pasierba. Panowie utalentowani i wykształceni muzycznie mieli zagrać na naszym koncercie z okazji 100-lecia szkoły. Niestety pandemia okazała się silniejszą.

"Arkadiusz i Sebastian Godzińscy to prawdziwi ambasadorzy naszego miasta – podczas konferencji prasowej podkreślił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Z przyznania im tej nagrody cieszę się także dlatego, że jej laureatem jest ks. prof. Andrzej Szostek, również związany z Grudziądzem. Nagrodę otrzymał w 2001 roku i właśnie wtedy przekazał ją na rzecz Szkoły Muzycznej, gdzie trafiła do jednego z nagradzanych obecnie braci. Po części dzięki tej nagrodzie, choć oczywiście przede wszystkim dzięki wielkiemu talentowi i pracy, bracia są dzisiaj tak cenieni w świecie muzycznym. Bardzo się cieszę, że Nagroda Pasierba po raz kolejny trafia do grudziądzan. Możemy być z nich dumni"

Panowie, gratulujemy Wam nagrody, życzymy dalszych sukcesów muzycznych, pięknych koncertów na cztery ręce lub dwa fortepiany. Cieszymy się, że zauważono osiągnięcia kolejnych "Sobieszczaków".

Przypominamy również, że Laureatem Nagrody im. Janusza Pasierba jest Stefan Frankiewicz - historyk literatury, dyplomata, publicysta - Absolwent klasy IVA z roku 1958.

Więcej: https://pomorska.pl/arkadiusz-i-sebastian-godzinscy-laureatami-grudziadzkiej-nagrody-im-ks-janusza-pasierba/ar/c13-15908931

Godziński Arkadiusz - Towarzystwo Ferenca Liszta we Wrocławiu